Na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku zakończono ważny etap prostowania lokalnej historii. Przy pomniku, na którym od lat widniał napis o amerykańskich lotnikach, pojawiła się nowa tablica z prawdziwymi faktami. Okazuje się, że w katastrofie pod Wilczymi Laskami w 1944 roku zginęli nie Amerykanie niosący pomoc powstańczej Warszawie, lecz żołnierze Armii Czerwonej prowadzący akcję dywersyjną.
To symboliczne zamknięcie wieloletnich działań lokalnych pasjonatów historii, którzy od lat zabiegali o odkłamanie tej opowieści. Ich praca doprowadziła do przełomu, który dziś można zobaczyć w postaci skromnej, ale niezwykle ważnej tablicy z wyjaśnieniem.
Kamień z godłem US Air Force i płaskorzeźbą przedstawiającą zrzuty dla powstańczej Warszawy zna niemal każdy mieszkaniec Szczecinka odwiedzający cmentarz. Przez dekady sądzono, że spoczywają tam amerykańscy lotnicy. Prawda jednak była inna – i dziś została wreszcie oficjalnie przywrócona.
Trudno jednoznacznie wskazać, jak doszło do pomyłki. Po wojnie błędnie uznano, że ofiary katastrofy to załoga samolotu lecącego z pomocą dla powstańców warszawskich. Ciała przenoszono kilkakrotnie – najpierw z miejsca katastrofy, później na cmentarz wojenny w Szczecinku, by w latach 80. spoczęły w nowej kwaterze z pomnikiem upamiętniającym rzekomych amerykańskich lotników.
Dopiero dzięki pracy Macieja Grunta i Marcina Możejki z forum historycznego szczecinek.org, przy współpracy z badaczami i archeologiem Olafem Popkiewiczem, udało się ostatecznie udowodnić, że w Wilczych Laskach rozbił się sowiecki samolot transportowy C-47 Dakota. Dowodem był m.in. Order Czerwonego Sztandaru znaleziony podczas badań terenowych – należący do drugiego pilota, Iwana Turczenki.
Jak ustalili badacze, w katastrofie zginęli oficerowie Armii Czerwonej: por. Fiodor Maslennikow, por. Iwan Turczenko, por. Władimir Skorikow, por. Jurij Sawienko, chor. Paweł Iwannikow oraz agenci NKGB Wiktor Antonow i Turin German. Niemiecki raport z Piły jasno wskazywał, że byli to radzieccy spadochroniarze – dywersanci działający za linią frontu.
Choć ich misja pozostanie tajemnicą, wreszcie wiadomo, kim byli naprawdę. Odkłamanie tej historii nie tylko przywraca prawdę, ale też pokazuje, jak łatwo przez dekady może utrwalić się fałszywy przekaz.
W sobotę, 4 października, miasto Szczecinek wspólnie z Muzeum Regionalnym, Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym Tempelburg oraz wolontariuszami przeprowadziło prace poszukiwawcze w miejscu katastrofy. Efekty badań zostaną wkrótce zaprezentowane w materiale filmowym na kanale YouTube Olafa Popkiewicza, znanego archeologa i popularyzatora historii.
Jak zapowiada Maciej Makselon, wiceburmistrz Szczecinka i inicjator akcji, miasto planuje w połowie listopada konferencję naukową poświęconą temu wydarzeniu. Będzie to okazja, by podsumować badania i pokazać, jak wielką rolę w odkrywaniu prawdy odgrywają lokalni pasjonaci.
Historia Szczecinka to dział, w którym przybliżamy dzieje naszego miasta – od dawnych fotografii i wspomnień mieszkańców, po opisy miejsc, które już zniknęły z mapy. To przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą odkrywać lokalne tajemnice, poznawać nieznane fakty i na nowo spojrzeć na Szczecinek przez pryzmat jego bogatej przeszłości.
2025-10-21
Gmina Szczecinek odkrywa historię swoich wsi. Miękowo – dawny dwór mnichów i zapomniana historia wsi
2025-10-18
Te dzwony biją w Szczecinku od ponad 200 lat!
2025-10-14
Gmina Szczecinek odkrywa historię swoich wsi. Poznaj Drawień, dawnych mieszkańców i ich wspomnienia.
2025-10-06
Pomnikowa pomyłka wyjaśniona: to nie Amerykanie, a Rosjanie
2025-10-02
Barwne witraże w ratuszu mają blisko 100 lat. To dzieła Boscha i Lüdnera.
80 lat RDLP w Szczecinku
Fajna firma można dostać mieszkanie za 5 % wartości tak jak niejaki ptaszek z Bornego Sulinowo, który był 1 nadleśniczym Nadleśnictwa Borne Sulinowo niezbyt długo bo po kilkunastu miesiącach w czasie rządowej wizyty jechał na podwójnym gazie. Stracił prawo jazdy i stołek, został inżynierem nadzoru, ale mieszkanie nadleśniczego zachował, czekał cierpliwie na wiatr w plecy, niegdyś w PSL po 2015 miłośnik jedynie słusznej parti niskiego z Żoliborza. Mimo, że nie można było wydzielić z budynku nadleśnictwa tego mieszkania to zdarzył się cud! Dla Ptaszka, który był zastępcą w Regionalnej i pod jego dyktando przeprowadzono podział i sprzedano mieszkanie wbrew opinii organów kontrolnych. Ptaszek były leśnik i pisowski radny mieszka sobie wygodnie i się śmieje z prawa prosto w oczy kasując niemałą emeryturę i przebiera nogami czekając na powrót PiS do władzy. Taka Polska w naszym regionie! Co wy na to? Fajnie? Jak się zeszmacisz to się wzbogacisz !!! Nie wstyd wam leśnicy???
Tomasz S z PiS
20:41, 2025-11-01
Minister sportu na szczecineckim lodowisku.
Ten nasz stary starosta
Śmiech na sali
19:13, 2025-11-01
Radni KO sprzeciwiają się płatnej komunikacji
Bilety nie są darmowe tylko opłacane z naszych podatków. Jak ta kasa nie pójdzie na Bilety to na bzdury. Albo na dodatkowe etaty dla rodziny i znajomych. Wprowadzić płatne parkingi. Skoro komunikacja ma być płatna zdaniem tych co jeżdżą samochodami a mogą poruszać się też komunikacja miejską Płatny parking dla pracowników ratusza i spółek miejskich.
Gość
19:00, 2025-11-01
Minister sportu na szczecineckim lodowisku.
Tak i tą kasę dostaliśmy za rządów platformy. Skoro tyle kasy można dostać to czekamy. I niech będzie bezpłatne.
Gość
18:32, 2025-11-01
6 1
Gratulacje za upór i konsekwentne działanie w przywrócenie prawdy o wydarzeniu.
6 5
Niech ten leser i obibok makasellon w końcu weźmie się do uczciwej pracy a nie tylko się szweda, pije kawę i tablice wiesza. Dwie lewe ręce do pracy i ściemnianie opanował do perfekcji. Wstyd dla miasta
4 1
Mistrz podpinania się pod obce tematy… i jak ładnie gada
Generalnie fajną robotę ma koleś tu tablica tam kawka ale żeby co konkretnego…
2 2
Gdybyś umiał zrobić ćwierć tego, co Robi *%#)!& to słońce z radości świeciłoby jaśniej. A tak, twoje umiejętności krytykowania są wyższe niż umiejętność pracy, choćby z łopatą i taczką na budowie.
1 0
*%#)!& to ty?🤣
3 3
Tutaj i tak miało być - do Urzędnika:
Gdybyś umiał zrobić ćwierć tego, co Robi M.Makselon, to słońce z radości świeciłoby jaśniej. A tak, twoje umiejętności krytykowania są wyższe niż umiejętność pracy, choćby z łopatą i taczką na budowie.
3 3
Nigdy nie byłem humanistą, nauka pt. HISTORIA, to dla mnie abstrakcja i z najwyższym uznaniem wskazuję na Olafa Popkiewicza. Ten człowiek, to nie tylko archeolog, historyk. To Biegły Sądowy, to rzeczoznawca IPN, to człowiek facet z szaloną wiedzą historyczną o II Wojnie Światowej. A jak dodany Jego fantastyczną umiejętność atrakcyjnego opowiadania o Pani Historii, to można powiedzieć, taki "wariaciło" w swoim fachu, "wariaciło" w najpiękniejszym tego słowa znaczeniu i Jego prace pokazywane w TV w cyklu "Poszukiwacze Historii" ZAWSZE OGLĄDAM. W przeciwieństwie do p. Olafa stawiam osobę rolnika, który w obejściu swojego gospodarstwa miał chyba ćwierć zbrojowni Wermachtu. Gospodarstwo gdzieś wschodnie Mazowsze? Podlasie? Były tam przykryte cienką warstwą ziemi, po tym chodzili ludzie. Tam była lufa z jakiejś armaty średniego kalibru, do czegoś tam służyła, chyba swoją tylna częścią jako kowadło. Tam była jakaś pokrywa od czegoś, z tego kaczki jadły. Był duży fragment bloku silnika, służył jako wzmocnienie fundamentu przy ogrodzeniu. Była też duża część wieży czołgowej z niemieckiego czołgu służąca za podstawę do kierata. O kieracie świat zapomniał, ten złom pozostał w ziemi. Pan Olaf zaproponował, rolnikowi, że ten złom, jemu nieprzydatny, zabiorą do muzeum, Jemu zapłacą. Rolnik, lat chyba 70, się nie zgodził, argument był cienki, bo tak było za dziadka, tak było za ojca i tak niech zostanie za niego. No i jak z takim rozmawiać? Sarmackie zacofanie w pisektę wierzące.
0 0
Fajna fucha dla pajaca,jak nie sadzi drzewka z czerwonym ryjem to wiesza tablice,ciekawe ile robak przytula hajsu miesięcznie
0 0
Dawno tam nie byłem . Tam chyba na pomniku trzeba wymienić gwiazdę z Amerykańskiej na Radziecką ?
0 0
Jak ktoś dużo przebywa na świeżym powietrzu to ma taki odcień cery jak pan Maciej . A może był na urlopie w ciepłych krajach i g u w n o to kogo powinno to obchodzić .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz